CV MIRJA BURLIN

Utbildning

Internationell KulturprojektledareNätverkstan, Yrkeshögskolan Göteborg / 2015-2107
Praktik (5 veckor) Hos Lotta Lekvall, VD på Folkteatern i Göteborg Praktik (16 veckor) Kultursamverkan på Bokmässan, Svenska KyrkanUtifrån Stanislavskiijs lära utav Michael Tjechov med Joakim GrothTeateralliansen / 2014
Certifierad i UGL, Utvecklande LedarskapSkeppsbro Organisationskonsulter, Göteborg / 2012
Kurs i DubbningsteknikTeateralliansen, Filmhuset / 2011
Danskurs i klassisk balett/Jazzbalet, Lärare: M. Dascalu, J. Amnéus, J. BertilssonDansForum, Göteborg / 2003
Kurs: Stanislavskij idag, Lärare: Sergei TcherkasskiStockholms dramatiska högskola, Stockholm /2003
Teaterverkstan, StockholmLärare: M. Säflund, S. Fröhler / 1992-93

Film & TV

2017 Triaden

2016 Silver Service (kortfilm)

2016 Siv sover Vilse (Långfilm

2014 Ack Wärmland

2013 Tyskungen (Långfilm)

2011 Solsidan 2

2011 Anno 1790

2011 Arne Dahl

2009 Livet i Fagervik

2007 Patrik 1/5 (Långfilm).

2007 Doobidoo med Lasse Kronér

2006 Den som viskar

2006 Rebellen Ellen (röst)

2005 Häktet

2005 En decemberdröm – Julkalendern

2004 Orka! Orka!

2003 Kommissarie Winter

2001 Familjen

2001 Blondie

2000 När karusellerna sover, Julkalender

1998-99 Bondånger

1998-99 Änglarna sover

1996 Flyga

1995 Harry och Sonja

Melonia Film

Quote film

Snowcloud films

Tre Vänner/SVT

Tre vänner AB

Jarowskij/TV4

SVT/Pampas Prod

SVT/Filmlance AB

SVT

Filmlance AB

SVT

SVT drama/Hepp Film

SVT

SVT drama

SVT

SVT

NTS/SVT Drama

SVT Drama

Skolan för högre teveutbildning

SVT

SVT

SVT

Examensarbete på Högskolan Film & Foto

Regi: Adam Hinsch

Regi: Jowel Rainey

Regi:Catti Edfeldt

Regi: Ulf Malmros

Regi: Per Hanefjord

Regi: F.Herngren, U.Kvensler & J.Rheborg

Regi: R.Petrelius, L.Akin & K.Humle

Regi: H.Hamrell & M.Maserrat-Agah

Regi: Levan Akin

Regi: Ella Lemhagen

 

Regi: Maria von Heland

 

Regi: Susan Taslimi

Regi: Tomas Alfredsson

Regi: Olika regissörer

Regi: Eddie Thomas Petersen

Regi: Håkan Lindhé

Regi: Lotta Nilsson

Regi: Arne Lifmark

Regi: Staffan Erstam

Regi: Dean Tomkins

Regi: Peter Magnusson

Regi: Björn Runge

Scen

2020/21 Us Freulein Schneider och ensemble musikalen Cabaret

Göteborgs Operan

Regi: James Grieve

2019 Madam Flod i Hemsöborna

Stallebrottet sommarteater   

Regi: Maria Hörnelius

2017 Vad hjärtat egentligen vill

2016 Tant Blomma rymmer ur sin kruka

2015 Punttila

2014 Ingvar

2014 Rampfeber

2012 Vicky i Rampfeber

2012 Enbom, En spionopera

2012 Väck Mig innan du går

2010/2011 Evigt Ung

2010 33 Variationer

2008/2009 Mig Äger Ingen

2008/2009 Karlsson

2008/2009 Kuta & Kör

2007 Bröllopsbesvär

2006/2007 Sonjas ansikte

2006/2007 Körsbärsträdgården

2006/2007 Rosens Namn

2005 Bizets Kharmen (musikal)

2005 Aprilhäxan

2004 Don Juan

2004 Blendas Bröllop

2004 I Aftonstjärnans sekel

2003 Alla lika olika

2002 Magister Bläckstadius

2002 Oss skyldiga äro

2002 Hatten är din

2001 I Aftonstjärnans tid

2001 Horisonttjuven

2001 Jag är ful

2001 Fantomen på Angeredsteatern 

2001 Aniara

2000 Åter lyser Aftonstjärnan

1999-2000 Kejsarinnan

1998-99 I Aftonstjärnans sken

1998 Larionov

1997 Kärlek och Kassabrist

1997 Transit

1996 Tribadernas Natt

1995-96 Juloratoriet

1995 A Clockwork Orange

1994-95 Little Voice/Stjärnfall

1993 För Evigt Din

1992-93 Öppna Mörten

1992 Familjen Bra

1991 Esmeralda (barnteater)

1990 När tiden började

1990 Nasse hittar en stol (barnteater)

1990 Vad hände Sen

1990 Dikt och sångprogram för vuxna

Göteborgs Stadsteater

Göteborgs Symfoniker

Borås Stadsteater

Borås Stadsteater

Borås Stadsteater

Norrbottensteatern

Kläppenteatern/Sommarteater i Boden

Teater Aftonstjärnan

Uppsala Stadsteatert

Uppsala Stadsteater

Teater Västmanland

Teater Brunnsgatan Fyra

Lorensbergteatern/Slakthuset i Malmö

Göteborgs stadsteater

Göteborgs stadsteater

Göteborgs stadsteater

Göteborgs stadsteater

Göteborgs stadsteater

Folkteatern i Göteborg

Göteborgs Stadsteater

Jönköpings Länsteater

Teater Aftonstjärnan

Mirja Burlin Produktion

Riksteatern

Sommarteater på Elfsborgs Fästning

Backa Teater

Teater Aftonstjärnan

Sommarteater på Marsvinsholms slott

Angeredsteatern

Angeredsteatern

Backa Teater

Teater Aftonstjärnan

Folkteatern i Göteborg

Teater Aftonstjärnan

Unga Studion (fri grupp)

Trädgårdsteatern, Sommarteater

AngeredsTeatern

Trädgårdsteatern, Sommarteater

Folkteatern i Göteborg

AngeredsTeatern

Göteborgs Stadsteater

Klara Soppteater

Lule Stassteater

Lule Stassteater

Norrbottens Musiken

Norrbottens Teatern

Lule Stassteater

Norrbottens Musiken

Norrbottens Musiken

Regi: M. Burlin & M. Delleskog

Regi: Mats Kjelbye & Camilo Bresky

Regi: Johan Huldt

Regi: Johan Huldt

Regi: Adde Malmberg

Regi:Frej Lindqvist

Regi: Eva Gröndahl

Regi : M. Burlin & C. Bresky

Regi: Olle Thörnkvist

Regi: Ulla Gottlieb

Regi:Eva Gröndal

Regi: Johan Wahlström

Regi: Bo Hermansson

Regi:Johan Wahlström

Regi: Marie Delleskog

Regi: Rimas Tuminas

Regi: Jasenko Selimovic

Regi: Rikard Bergkvist

Regi: Eva Gröndal

Regi: Jasenko Selimovic

Regi: Leif Sundberg

Regi: Anders Wällhed

av Mats Kjelbye

Regi: E. Bucht & G. Nyroos

Regi: Maria Hörnelius

Regi: Alexander Öberg

Regi: Anders Wällhed

Regi: Judith Benedikt

Regi: Sara Cronberg

Regi: Lars Arrhed

Regi: Alexander Öberg

Regi: Anders Wällhed

Regi: Niklas Hjulström

Regi: Anders Wällhed

Regi: Peter Zell

Regi: Hans Mosesson

Regi: Niklas Hjulström

Regi: Hans Mosesson

Regi: Niklas Hjulström

Regi: Håkan Lindhé

Regi: Joachim Siegard

Regi: Benny Fredriksson

Regi: Ulf Friberg

Regi: Lena Hanno

Regi: Niels Dubeck

Regi: Harald Vallgårda

Regi: Margareta Gudmundsson

Regi: Mats Pontén

Regi: Mats Pontén

Radio

2015 Barnmysteriet (Radioteater)

2014 Övertalning (Inläsning)

2013 Utförsäkrad (Radioteater)

2012 Akvavit (Radioteater)

2012 Attentatet på Norrskensflamman (Radioteater)

2011 Harriet L, Monolog (Radioteater)

2010 P1: Public Service

2006 Glaskupan av Sylvia Plath (Inläsning)

2006 Äntligen tisdag (Humorprogram)

2006 P3: Sveriges Magasin (Humorprogram)

2006 Sveriges Magasin med egna sketcher i P3

2005 Fiskarnas Kärlek (Radioföljetongen)

2005 P3: Salva (Humorprogram)

2005 Inläsningar för Boktornet i P1

2005 Sommarsalva satir, Gomorron Världen i P1

2004 Den roterande muraren

2004 När Lill-Olle skulle gå i julottan

2004 En Kent Andersson Cabaré

2003 Samma Gamla visa (radions julkalender)

2003 På Victorias tid

2003 Strändernas Svall

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Sveriges Radio

Regi: Mats Kjelbye

Regi: Mia Gedin

Regi: Gunilla Bresky

Regi: Agneta Elers Jarleman

Magnus Berg

Regi: Agneta Elers Jarleman

Mattias Kannebäck

Regi: Inga rexed

Regi: Stefan Livh

Regi: Stefan Livh

Regi: Stefan Livh

av Steinunn Sigurdardottir

med Stefan Livh

Regi: Mia Gedin m.fl.

Regi: Stefan Livh

Regi: Anders Wällhed

Regi: Håkan Sandblad

Regi: Med Reventberg

Regi: Mats Kjelbye

Regi: Håkan Sandblad

Regi: Jarl Lindblad

Manus & Musik

Rebellen Ellen, Animerad filmmanus, svt / 2016

Adrian och orosmolnet, BarnföreställningManus, Lule Stassteater / 2015

Barnmysteriet, RadioteaterManus tillsammans med Mats Kjelbye.
Musik tillsammans med Fabian Kallerdahl, Sveriges Radio / 2014

Väck mig innan du går, FöreställningManus tillsammans med Camilo Bresky, Teater Aftonstjärna / 2013

Övriga uppdrag

Konferencier, El sistema slutkonsert, Lisebergshallen / 2016

Regissör, Min pappa Bianca och jag, Lule Stassteater / 2016

Presentatör, Snögubben, Konserthuset Göteborg / 2015

Moderator, Hammarkullen talar om konst / 2015

Förtroendeuppdrag

Kassör och styrelsledamot, Stallebrottet Sommarteater på Bohus Malmön /2017 –

Styrelsledamot, Lule Stassteater /2016 –

Medlem i det konstnärliga rådet för Hammarkullen Konsthall / 2015-

Kontakt

Mail: info@mirjaburlin.se
Mobil: +46 (0)70 6729986
Instagram:@mirja_burlin